• Wałuszewska 24 lok. U303-005 Warszawa
  • +48 600 410 499 Zadzwoń
  • Pon - Pt 9.00 - 20.00**Wg. Grafików Przyjęć

FAQ

Nie wiesz czego spodziewać się idąc na wizytę do Medifire? Przygotowaliśmy dla Ciebie zbiór najczęściej pojawiających się pytań. Jeśli nie znajdziesz tu odpowiedzi na interesujące Cię tematy, masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy, skontaktuj się z nami – zawsze chętnie pomożemy.

Czy na wizytę do fizjoterapeuty lub osteopaty muszę mieć skierowanie od lekarza?

Nie, skierowanie od lekarza nie jest wymagane ani do fizjoterapeuty, ani do osteopaty. Klinika Medifire jest gabinetem prywatnym i nie ma podpisanej umowy z NFZ.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, po czym przeprowadza badanie manualne oraz stawia diagnozę. Następnie – dobierając odpowiednie metody – przeprowadza wstępny zabieg terapeutyczny. Po zabiegu, fizjoterapeuta wraz z pacjentem ustala dalszy plan działania, a pacjent otrzymuje zalecenia na czas pomiędzy wizytami.

O co może mnie spytać fizjoterapeuta podczas pierwszej wizyty?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta na pewno spyta Cię o problem, z którym przychodzisz, w tym o występujące objawy, ich natężenie, odczucia bólowe, czas ich trwania, dotychczasowe leczenie itp. Rozmowa ta jest kluczowa, ponieważ pomaga zrozumieć Twoje potrzeby. Podanie terapeucie szczegółowych informacji – również takich niezwiązanych bezpośrednio z aktualnymi dolegliwościami – jest bardzo istotne. Nie pomijaj informacji o wcześniejszych urazach, aktualnych problemach medycznych (np. kardiologicznych) i przyjmowanych lekach – pozwoli to na stworzenie dla Ciebie optymalnej oferty terapeutycznej.

Czy muszę mieć ze sobą wyniki badań?

Nie, nie jest to niezbędne. Jeśli jednak posiadasz już taką dokumentację medyczną jak: zdjęcia RTG, TK, USG, MRI oraz opisy badań czy wypisy ze szpitala to zabierz je ze sobą. Będzie to dla fizjoterapeuty dodatkowy element, w oparciu o który może dopasować plan rehabilitacji. Może się też zdarzyć, że rehabilitant zaleci Ci przeprowadzenie dodatkowych badań lub skieruje do innego specjalisty – jeśli dolegliwości, z którymi przyjdziesz będą tego wymagać. W Medifire Białołęka fizjoterapeuta na pewno nie zostawi Cię bez odpowiedniej pomocy.

Czy osteopata jest lekarzem?

Osteopatią zajmują się lekarze lub fizjoterapeuci, którzy posiadają szeroką wiedzę medyczną dotyczącą anatomii, fizjologii i biomechaniki ludzkiego organizmu popartą specjalistycznym wykształceniem teoretycznym oraz praktycznym. Osteopata traktuje organizm całościowo, przyjmując, że ma on zdolności do samoregulacji i samoleczenia. Swoim działaniem osteopata przywraca prawidłowe funkcje narządów i układów, przez co stymuluje naturalne procesy regeneracji.

Czy można łączyć fizjoterapię i osteopatię z innymi formami leczenia?

Tak, fizjoterapia i osteopatia często są stosowane jako forma uzupełniająca leczenie farmakologiczne, ortopedyczne, operacyjne lub nawet psychoterapię.

Jakie schorzenia leczy osteopata i czy jest to bezpieczne?

Oczywiście, że tak! Osteopatia jest bardzo bezpieczną formą terapii manualnej, jeśli jest wykonywana przez profesjonalnego osteopatę – wykwalifikowanego i doświadczonego w tej dziedzinie.

Osteopata może pomóc m.in. w leczeniu:

• bólu pleców i kręgosłupa,

• dolegliwości układu pokarmowego,

• bólu głowy (także migren),

• problemów z krążeniem,

• dolegliwości pourazowych (w tym: kontuzji sportowych),

• stresu i napięć emocjonalnych,

• problemów z zatokami,

• zaburzeń snu.